Parsiyel Yük Taşımacılığı Nedir

Kelime anlamıyla parsiyel bütün olmayan, parça anlamına gelmektedir. Bir ya da birden çok farklı alıcılar tarafından talep edilen ürünlerin, malların ya da herhangi bir hizmetin tek ve birleştirilmiş halinde taşınma sürecine parsiyel taşımacılığı olarak nitelendirilebilir. Farklı olan ürünler ya da mallar konteyner, tır, kamyonet gibi araçlarla taşınmaktadır. Bu taşımacılık aynı zamanda parça yük taşımacılığı olarak da bilinir. Parsiyel taşımacılığın bir diğer adı olan parsiyel nakliye şeklinde de kullanabiliriz. Parsiyel taşımacılık yönteminde de fiyatlar nasıl belirlenir ve nasıl olur göndericiler tarafından merak unsuru olabilmektedir.

Parsiyel taşımacılığın fiyatları göndericilerin talep ve ihtiyaçlarına göre değişkenlik göstermektedir. Farklı istek ve ihtiyaçlara göre gelen taleplerin içeriğine göre; müşterinin taşınmasını istediği ürünün teslim edileceği konuma, ürünün ağırlığına ve ürünün boyutuna göre fiyatlandırma uygulanabilmektedir. Aynı zamanda fiyatlandırma hususunda göndericinin göndermek istediği ürünlerin ulaştırılmak istenen noktanın mesafesi de fiyat belirleme konusunda önemli bir kıstastır. Parsiyel taşımacılıkta fiyatlandırma ürünün ya da herhangi bir malın hacmi ve ağırlığı ile orantılı olarak hesaplandığı için müşteriler için oldukça avantajlıdır. Parsiyel taşımacılığın ülkemizde tercih edilmesi ve yoğun talebin bulunması taşıma üzerinden sağladığı avantajdan kaynaklanmaktadır.

Parsiyel Yük Nedir?

Herhangi bir ürünün ya malların farklı firmalar ve farklı alıcılar tarafından birleştirilip taşınma biçimi denir. Parsiyel yük deyince nasıl hesaplandığı da merak konusu olabilir. Parsiyel yük hesaplama ürünün hacmi ve ağırlığı dikkate alınır. Ürünün eni, boyu ve yüksekliği çarpılarak parsiyel yük hesaplaması yapılır. Parsiyel yük taşımacılığı yapılırken malların teslimatı birçok taşıma yöntemi ile yapılır. Bu yöntemler arasında hava yolu taşımacılığı, kara yolu taşımacılığı, deniz yolu taşımacılığı ve demir yolu taşımacılığı vardır. Aynı zamanda parsiyel yük taşımacılığın türleri vardır. Bunlar dört tane tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu türler; kara yolu, hava yolu, deniz yolu ve demir yolu şeklinde sıralayabiliriz. Bunların içinde en sık tercih edilen parsiyel eşya taşımacılığı türü olarak kara yolu parsiyel taşımacılık diyebiliriz. Bu taşımacılıkta ürünün ya da malların yükleme işlemi kapıda ya da depoda gerçekleşmektedir. Diğer taşımacılık türü olan hava yolu parsiyel taşımacılığı ise ürün ve malların yükleme işlemi hava alanında yapılmaktadır. Demir yolu parsiyel çok tercih edilmemektedir. Ama kullanılacak alternatifler arasında da değerlendirilebilir. Parsiyel deniz yolu taşımacılığı, taşınması talep edilen ürünlerin ya da malların deniz yolu üzerinden yapılması olarak düşünülebilir. Parsiyel deniz yolu taşımacılığı için çeki listesi, fatura ve konşimento gibi bazı belgeler gerekebilmektedir. Bu türlerin yanı sıra bir de şehirlerarası parsiyel taşımacılık vardır.  Farklı kişiler tarafından talep edilen ürünlerin ve malların birleştirilip şehirlerarası taşınma işlemidir. Şehirlerarası parsiyel taşımacılıkta parsiyel araç olarak kamyonet, tır, konteyner gibi araçlar kullanılmaktadır. Aynı zamanda ülkemizde yurt içi parsiyel taşımacılığı da yapılmaktadır. Malların Türkiye sınırları içerisinde taşınması işlemidir. Hem hızlı hem güvenli olması açısından önemlidir. Bunların yanı sıra bu yük taşımacılığı birçok avantaj içermektedir.

Parsiyel yük taşımacılığının avantajları aşağıdaki gibidir:

·       Parsiyel yük taşımacılığı maliyet açısından tasarruf sağlamaktadır.

·       Deniz yolu, kara yolu, hava yolu, demir yolu gibi geniş alanlarda faaliyet gösterip imkânlar sunması da büyük ölçüde avantaj sağlar.

·       Nakliye işlemi yapılırken dikkat edilmesi de göndericiler tarafından güven sağlar. Bu da parsiyel yük taşımacılığın avantajları olarak değerlendirilir.

·       Göndericiler tarafından taşınması istenen yükler veya mallar aynı konum üzerinde taşınması zaman bakımından oldukça avantaj sağlar.

Parsiyel Kargo Nedir?

Parsiyel kargo, göndericiler tarafından ulaştırılması istenen ürünlerin alıcıya dağıtılması üzerine kargoların taşınma işlemidir diyebiliriz.

Herhangi bir yere ulaştırmak istediğimiz ürün ve malları parsiyel sevkiyat yapılması gerekmektedir. Parsiyel sevkiyat için de Shipeedy ile iletişime geçerek uzman ekipten bilgi alabilirsiniz. Lojistik hizmetler, parsiyel taşımacılıkta önemli bir noktadadır çünkü lojistik hizmetler birçok aşamayı içinde bulundurur. Bu aşamalar gönderim, dağıtım ve gönderim sürecindeki taşıma seçenekleri olarak değerlendirebiliriz.  Lojistik firmalar, malların ya da yapılacak olan hizmetin başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar olan tüm süreci planlamaları oluşabilecek olumsuzlukları göz önünde bulundurup buna göre bir taşıma süreci oluşturdukları için güvenilirdir.

Parsiyel Taşımacılıkta Navlun Hesaplaması Nedir?

Öncelikle navlun kelimesi “Ne anlama gelmektedir?” bunu cevaplandıralım.  Navlun deniz yolu taşımacılığında taşınması istenen mallar veya yükler için anlaşma sağlanan lojistik firmaya ödenmesi gereken hizmet bedeli olarak nitelendirilebilir. Kara yolu taşımacılığında, hava yolu taşımacılığında, demir yolu taşımacılığında taşıma işlemi gerçekleştirilirken birtakım belgeler ve sözleşmeler gerçekleşmektedir. Deniz yolu taşımacılığında da navlun sözleşmesi yapılmaktadır. Bu navlun sözleşmesi içerisinde de birçok maddeler yer almaktadır. Navlun fiyat hesaplaması taşıma türüne göre değişkenlik göstermektedir. Deniz yolu taşımacılığında navlun hesaplaması yapılırken de taşıma yöntemleri dikkate alınarak belirlenir. Ürünlerin hacmi ve ağırlığı da fiyatları etkiler.