CMR Belgesi Nedir?

Karayolu taşımacılığındaki firmaların arasında bir güven oluşturmak amacıyla CMR belgesi düzenlenmektedir. CRM, Convention Marchandise Router olarak açılmaktadır. Bu belgenin düzenlenmesi için de elbette ki bazı şartların olduğu bilinmektedir. Ek olarak ülkeler arası anlaşmalara bağlı şekilde tayıcı firmanın söz konusu süre boyunca belgeyi yanında taşıması zorunlu kabul edilmektedir. Pek çok kişi de CMR belgesi nedir şeklinde sorular sormaktadır. Bu konuda birçok araştırma yapıldığını görmeniz mümkündür. CMR belgesi için bir tanım yapmak gerekirse de uluslararası standartlardaki karayolu taşımacılığı için, taşıma görevini üstlenecek kişilerin alması gereken belgedir. Bu sayede karayolu taşımacılığında ürünlerin güvenliği sağlanmaktadır.

CMR belgesi kullanımıyla beraber ithalat ve ihracatla ilgilenen firmalar arasında karşılıklı bir memnuniyet ortamı oluşmaktadır. Lojistik ve nakliye yöneticileri tarafından da sıklıkla kullanılmakta olan bu terim, taşıma belgesi olarak da isimlendirilmektedir. Ek olarak sevk irsaliyesi şeklinde de karşınıza çıkması mümkündür. Genel bir tanımlama yapıldığı zaman da Avrupa ülkelerinde uluslararası karayolu taşımacılığında imzalanan bir anlaşma olarak bilinmektedir.

CMR taşıma belgesi toplamda üç nüsha olarak hazırlanmaktadır. Hazırlanan nüshalar içerisinde ihracatçı firma, diğer ithalatçı firma içerisinde diğer taşımayı gerçekleştirecek olan aracı firmaya göndermektedir. Taşınmakta olan malların, verilerin hizmetinin kanıtı olarak görülmektedir. Yasal olarak kabul edilmekte olan bu belgenin, taşınma süreci bittikten sonra da saklanması gerekmektedir. Saklanması gereken süre de toplamda bir yıl olarak bilinmektedir. Bu kısımda karşınıza çıkabilecek olan olumsuzlukların önlenmesi amacıyla da taşıyıcı firma için bir güvence olarak görülmektedir.

CMR belgesi düzenleme durumundan sonra gönderilecek olan ürün ya da ürünlerin alıcı firmaya ulaşana kadarki dönemde güvende olmasını sağlamaktadır. Bu kısımda alıcı adresinin değişmesi, taşınması kısmında vazgeçilme halinde alıcı firmanın sorumluluğu altına girmektedir. Böyle bir olumsuzluk halinde de alıcı firma gönderici firmanın mağduriyetini gidermektedir. Bu kısımda taşıma işlemini gerçekleştirecek olan firmanın ürünleri teslim aldığında kontrol edilmesi gerekenler de bulunmaktadır. Bunlar da belgede yer alan bilgilerin ürünlerle uyuşması, taşınacak olan ambalajların açık şekilde kontrol edilmesi şeklindedir.

CMR Belgesi Nereden Alınır?

Pek çok sorulan sorular arasında CMR belgesinin nereden temin edileceği yer almaktadır. Sizler de yaptığınız araştırmalar içerisinde CMR belgesi nasıl alınır sorusu yer almaktadır. CMR belgesinin hazırlanması zorunlu olarak görülürken belgenin hazırlanması için bir üst kuruluş karşınıza çıkmaz. Bundan ötürü CMR belgesinin ilgili kişilerce hazırlanması gerekmektedir. Karayolu üzerinden ürünlerin sevkiyat işlemlerini yapmak isteyen firmalarınsa ürün güvenliğini sağlamaları için CMR belgesini kendileri hazırlamalıdır. CMR belgesi örneği üzerinden ilerleyerek de çok daha sağlıklı bir sonuç almanız mümkündür. CMR belgesi alma aşamasında da örnek olan belgelerden yola çıkıp kendi şablonunuzu oluşturabilirsiniz.

Örnek şablon üzerinden ilerlediğiniz zaman ürün bilgilerini, alıcı ve gönderici bilgilerini eksiksiz şekilde doldurabilirsiniz. Bu kısımda yasalara uygun bir faaliyet sürdürülmesi açısından bir hayli önemlidir. Hazırlanmakta olan CMR belgesi de hem ithalatçı hem de ihracatçı firma tarafınca imza atılarak onaylanmalıdır. İmzalanan bu belgeyle beraber ürünlerin güvenliği de garanti altına alınmaktadır.


cmr belgesi 2.jpg


CMR Belgesi Ne İşe Yarar?

Hükümleri kabul etmekte olan ülkeler arasında imzalanmış olan bir güven belgesi olarak CMR belgesi kullanılmaktadır. Yasal bir gösterge olarak öne çıkan CMR belgesi, karayolu taşımacılığında önemli bir yere sahiptir. Özellikle yüklenen ürünlerin var olan şartlara uygun bir şekilde taşıdığının göstergesi olarak yorumlanmaktadır. Ayrıca yüklenen ürünlerin, yükleme sırasında iyi durumda olduğunun da kanıtı olarak görülmektedir. Detaylandırıldığı zaman ticaret zinciri yönetmeliklerinde de CMR belgesinin özellikleri öne çıkmaktadır.

CMR var olan hükümlülüklere uygun olarak hazırlandığında, alıcı, taşıyıcı, gönderilen paket sayısı gibi bilgilerin kesinlik sağladığı bilinir. Bu aşamada ithalat ve ihracat firmaları arasında var olan soru işaretleri de ortadan kalkmaktadır.

CMR Belgesi Nasıl Düzenlenir?

Çalışmalarınız sırasında hazırlamak istediğiniz CMR belgesi için belirli bir şablon üzerinden ilerlemeniz mümkün değildir. Bundan ötürü pek çok kez CMR belgesi nasıl düzenlenir şeklinde sorular sorulmaktadır. Genel olarak yorumlamak gerekirse de her firmanın kendinize özgü olan bilgileri bulunur. Bu bilgiler oldukça net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. CMR belgesi hazırlanması halinde de her firmanın kendi şablonunu özgün bir şekilde kendisinin hazırlaması gerekmektedir. Bu kısımda da özellikle CMR nasıl yazılır, nelere dikkat edilmesi gerekir gibi sorular sorulmaktadır. Böyle bir durumda CMR belgesi yazılırken öne çıkan bazı hususlar da mevcuttur. Öncelikli olarak ihracatçı ve ithalatçı firmaların adres bilgilerinin eksiksiz şekilde belge içerisinde yer alması gerekir. Aynı şekilde kişinin iletişim bilgilerinin de belge üzerinde eksiksiz şekilde bulunması önemlidir. Malın gönderimini yapan ve alımını gerçekleştiren kişilerin bilgilerinin yanlış olması bazı olumsuzlukları beraberinde getirmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman da sorumluluk taşıyıcı firmaya ait değildir.

İthalatçı ve ihracatçı firmalar söz konusu bilgileri tam ve eksiksiz şekilde yazdıktan sonra ürün bilgilerinin de eksiksiz olması gerekir. Bu kısımda taşınacak olan ürünlerin listesinin hazırlanması gerekir. Listeye eklenmekte olan ürünlerin de ambalajsız bir biçimde detaylı olarak kontrol edilmesi beklenmektedir. Taşınacak ürün ya da malların toplam koli sayısı, ağırlığı ve parça sayısı da detaylı olarak belirtilmelidir. CMR belgesi içerisinde tüm bu ürün detaylarının olması, olası olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını kolaylaştırmaktadır.

Dilerseniz detaylı bilgi ve hizmet almak için Shipeedy profesyonelleri ile iletişime geçebilirsiniz.