ETSY Platformu Üzerinden Nasıl Satış Yapılır?

Ülkeleri birbirine yaklaştıran, uluslararası alım ve satım işlemlerini kolaylaştıran platformlardan birisi Etsy. Etsy satış yapma işlemleri hakkında da bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Öncelikli olarak bilmeniz gerekense Etsy platformunun sizin için uygun olup olmadığını anlamak. Dört milyondan fazla aktif satıcıya sahip olan, yetmiş milyonu aşkın alıcı olan Etsy, dünyanın en büyük online pazar yerlerinden birisidir. Etsy üzerinden satış yaptığınız zaman müşteri portföyünü arttırabilir, potansiyel olarak daha iyi bir yere sahip olabilirsiniz. Sanılanın aksine Türkiye içerisinde Etsy platformundan satış yapmak da kolaydır. Etsy nedir, nasıl satış yapılır gibi soruların cevaplandırılmasının ardından kolayca hizmet vermeye başlayabilirsiniz. 

Etsy Nedir?

Kendi ürünlerini, sanatını, vintage ürünleri satmak isteyenlerin buluştuğu nokta, Etsy olarak isimlendirilmektedir. Uluslararası olarak kullanılan, online bir pazaryeri olduğunu söylemek de mümkündür. Satıcıların özel yapım takı, sanat eserleri ve koleksiyon parçaları satışlarına izin verilmektedir. Yani dilediğiniz pek çok ürünün satışını yapabilmenizi sağlayan bir platform olarak tanımlanmaktadır.

Perakende bir platform olan Etsy, kullanıcılara birden çok gönderi ve ödeme seçeneği sunmaktadır. Yani ödemelerin Google Play, hediye kartları ve Apple üzerinden yapılabilmesi mümkündür. Farklı büyük platformlarla rekabet içerisinden olan Etsy bünyesinde bazı farklılıklar mevcuttur. Özellikle Etsy satıcıları ürünlerini kendileri üretmektedir. Satıcılar ve müşteriler arasında aracı konumundadır. Bu sayede küçük işletmelerin kendi ürettikleri ürünleri satmalarına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sanatçıların kendi eserlerini satabilmesi konusunda dünyaya açılmış önemli bir adres olarak tanımlanmaktadır. Etsy bireysel satış için uygun bir platform olarak görülmektedir.

Etsy Nasıl Çalışır?

El yapımı ürünlerin, eski eşyaların, el işi malzemelerin satışı yapılan Etsy günden güne büyümektedir. Alıcıların ve satıcıların değer kazanmasını sağlayan önemli bir platform olarak hizmet vermektedir. Bundan ötürü Etsy satış yapmak ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Nasıl çalıştığı merak edilen konu başlıkları içerisindedir. Etsy çalışma mantığı aslında diğer pazaryerleri ile benzerlik göstermektedir. Ancak diğer pazaryerlerinden ayrılmasını sağlayan en önemli unsur, satılan ürünler olarak görülmektedir.

Öne çıkan pek çok online pazaryerinde küçük büyük markalara yer verilmektedir. Ancak Etsy bünyesinde yer alan popüler satıcıların KOBİ olarak isimlendirilmesi mümkündür. Kobiler, bünyesinde el yapımı ürünler satışa sunulmaktadır. Küçük zanaatkârların işlerini daha aktif şekilde devam ettirebilmelerinde önemli bir rol üstlendiği bilinmektedir. Bundan ötürü de küçük satıcılar açısından ideal bir adres olarak gösterilmektedir. Sunduğu avantajlardan yola çıkarak da Etsy satışı nasıl yapılır şeklinde sorular sorulmaya devam edilmektedir.

Etsy'de Nasıl Satış Yapılır?

Etsy bünyesinde satış yapabilmek için ana sayfa içerisinde yer alan “Satmaya başla” düğmesine basmalısınız. Ancak bu adımdan önce yapmanız gereken, bu platformun sizin için doğru bir Pazar yeri olup olmadığına karar vermenizdir. Satışı yapılan bazı ürünlerin, çok daha hızlı bir şekilde tükendiği bilinmektedir. Bu noktada ev yaşam ürünleri, sanat ve mücevher kategorileri alıcıların en popüler seçimlerindendir. Bundan ötürü rakiplerin çoğu el yapımı ürün satanlar ve zanaatkârlar arasındandır.

Sizler Etsy ilk satış işlemini yapmak istediğiniz zaman bazı adımları takip etmelisiniz. Oldukça kolay olan bu adımların ardından artık sürekli olarak satışlarınızı yapmaya devam edebilirsiniz. Öncelikli olarak yapmanız gereken işlem bir Etsy satıcı hesabı oluşturmaktır. Ücretsiz olarak Etsy hesap açma işlemini tamamlayabilirsiniz. Etsy web sitesine giderek başla tuşuna basmalısınız. Hesabınızı oluşturmak için de adınız, e-posta adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi doğru şekilde eklemelisiniz.

Etsy satış yapmak için gerekenler arasında mağazanızı açmanız bulunmaktadır. Hesabınızı oluşturmanızın ardından Etsy mağazanızı açmak için profilinize gidebilirsiniz. Ürünleri tanımlamak için hangi dili kullanacağınız, hangi ülkelere satış yapacağınız gibi tercihler yapmalısınız. Bunlar içerisinde satış yapacağınız para birimi de yer almaktadır. Son olarak da mağazanızın adını girebilirsiniz.

Mağazanızın açılmasının ardından ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Her ürün için ayrı ayrı ayarlar yapmanız gerekmektedir. Bu aşamada en önemli olan kısımlarsa fotoğraflardır. Ürünler yüklenirken fotoğrafların da kaliteli bir şekilde eklenmesine önem vermelisiniz. Kaliteli fotoğraflar, sizlere çok daha fazla satış getirir. Özellikle alıcı tarafından güven kazanmanıza yardımcı olmaktadır. Ürünler içerisinde en fazla on tane resim eklemesi yapabilirsiniz. Dilerseniz video eklemesi yapmanız da mümkündür. Seçilen görsellerin her birinin de sizi öne çıkardığından emin olmalısınız. Online pazaryerinde, diğer satıcıların ürünlerinden daha ön planda olan ürünleriniz olmalıdır. Böylece alıcıların da sizi tercih etmelerini sağlamış olursunuz.

Ürünlerinizin fiyatlarını belirleyerek fiyatlandırma bölümünü de ayarlamalısınız. Ödenecek olan tutarı, para birimini ve elinizdeki stoku da ekleyebilirsiniz. Bu kısımda farklı boyutlar ve renkler gibi detayları da eklemeniz mümkündür.

Etsy'de Nasıl Mağaza Açılır?

Etsy bünyesinde mağaza açmak istediğiniz zaman bunu kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Üyeliğinizi oluşturmanızın ardından kısa süre içerisinde mağazanızı da kurabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler de sizleri zorlamaz.

·        Etsy ana sayfası üzerinde, “Register” kısmı bulunmaktadır. Buradan yeni bir hesap oluşturmalısınız.

Hesabınızı oluşturduktan sonra “Sell on Etsy” butonuna tıklayıp yönlendirmeleri takip etmelisiniz. Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz de önemlidir. Sonrasında kayıtlı olduğunuz mail adresinize bir mail gelecektir. Onayı kabul ettikten sonra mağaza bilgilerinizi sisteme girebilirsiniz.

Bir sonraki adımda da dükkanınızın bulunduğu ülke, para birimi, kullanıcı dili ve anket soruları karşılaşılmaktadır. Bunları tamamladıktan sonra da mağazanın isminin belirlenmesi gerekmektedir.

Ürün bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde girdikten sonra, etiket tanımlarını da dikkatli şekilde girmelisiniz. Bu sayede daha fazla satış yapabilir, alıcılara daha kolay bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki aşamada da ürünlerin nasıl kargoya verileceğini belirlemelisiniz. “By itself” seçeneğinde ürünü tekli şekilde kargolayabiliyorsunuz. “With Another Item” seçeneğinde de aynı kargoya birden fazla ürün ekleyebilirsiniz.

Etsy Komisyon Oranları

Etsy satış nedir sorusunun yanı sıra daha farklı pek çok konuya değinilmektedir. Bunlardan biri de Etsy komisyon oranları olarak bilinmektedir. Genel bir bilgi vermek gerekirse de Etsy bünyesinde komisyon oranları ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Etsy Türkiye satışlarında da farklı komisyon oranlarının bulunduğu bilinmektedir. Bilinmesi gerekenlerden biri de tüm satışlar için KDV oranının olduğudur.

Bunlara ek olarak Etsy her ürün için listeme ücreti talep etmektedir. Ürünlerin satış komisyonu da ürün başına olacak şekilde %6.5 olarak bilinmektedir. Bu fiyatlandırma sadece bir ürün üzerinden hesaplanmaz. Aynı zamanda kargo ve paketleme ücreti de hesaplama içerisine eklenmektedir. Etsy satış kuralları içerisinde bu gibi detayları inceleyerek ilerlemek gerekmektedir.

Etsy'de Ne Satılır?

Global satış fırsatlarından yararlanmanızı sağlayan Etsy, birden fazla kategori barındırmaktadır. Yani birden fazla kategorinden ürünü satabilirsiniz. Etsy satış fikirleri de bu kategorilere bağlı olarak çeşitlendirilmektedir. Bunlara ek olarak Etsy sizlere birden fazla mağaza oluşturmanız konusunda yardımcı olmaktadır. Satışını yapabileceğiniz ürünler için ayrı ayrı mağaza açabilirsiniz.

·        Giyim,

·        Çanta,

·        Sanat ve koleksiyon,

·        Ayakkabı,

·        Evcil hayvan malzemeleri,

·        Banyo ve güzellik ürünleri,

·        Takılar,

·        Düğün ihtiyaçları,

·        Kitaplar,

·        Oyuncaklar da satılabilecek ürünler içerisinde yer almaktadır.

Etsy'de Satılması Yasak Ürünler

Etsy bünyesinde pek çok ürünün satışına izin verilmektedir. Ancak bazı ürünlerin satışı yasaktır. Bu ürünler içerisinde;

·        Alkol, uyuşturucu, uyuşturucu araç gereçleri gibi seçenekler,

·        Tehlikeli eşyalar, silahlar,

·        Hayvansal ürünler,

·        Nefrete teşvik eden öğeler,

·        Yasa dışı öğeler,

·        Şiddete teşvik eden öğeler,

·        Yetişkinlere uygun olan seçenekler satılamamaktadır.