Freight Forwarder Nedir?

Uluslararası kargo taşımacılığı yapmakta olan şahıs veyahut şirketler, freight forwarder olarak tanımlanmaktadır. Freight forwarder temelde dört farklı çeşit olarak taşıma hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetlerse hava, kara, deniz ve demiryolu olarak ayrılmaktadır. Pek çok kişinin merak ettiği Freight forwarder nedir sorusuna da Türkçe anlamıyla karşılık verilmektedir. Freight forwarder “nakliye şirketi” olarak açıklanmaktadır. Bireyler ya da şirketler için malların üreticiden alınıp pazara, dağıtım noktasına veyahut müşteriye ulaştırılması ile ilgili organizasyonları kapsamaktadır. Freight forwarder tüm bu ulaşım organizasyonunu düzenleyen şirket olarak bilinmektedir. Söz konusu sistem içerisinde bir malın ülkeden farklı bir ülkeye taşınması amacıyla kullanılmaktadır. Genel olarak birden fazla sözleşme yapılması durumu söz konusudur. Freight forwarder nakliye şirketi de kargonun ithalat ve ihracat süreçlerini düzenlemektedir.

Freight forwarder kargo düzenleme konusunda uzman firmaları kapsamaktadır. Çoğu halde, çeşitli tedarik zinciri hizmeti verdiği bilinir. Deniz veyahut hava kargo taşımacılığında aktif bir rol oynamaktadır. Belgelerin hazırlanması, depolama hizmetleri, gümrük işlemleri gibi süreçleri profesyonellikle yönetmektedir. Freight forwarder ne demek diye sorulduğu zaman faaliyetleriyle açıklama yapmak da mümkündür. Genel olarak ilk akla gelen seçeneklerse taşıyıcı konumunda olan gemiler, uçaklardır. Freight forwarder nakliye çalışmaları sırasında birden fazla seçenek kullanmaktadır. Yani nakliye hizmetleri kapsamında kargo üretim tesisinden havaalanına kadar kamyonla taşınmaktadır. Yani karayolu kullanılmaktadır. Sonrasında teslim edilecek şehre havayolu ile götürülmektedir. Havaalanından da müşteri için başka bir karayolu aracı ile taşınmaktadır.

Freight forwarder şirketleri, uluslararası gönderilerin organizasyon işlerinde aktif bir yol oynamaktadır. Gümrük belgelerinin hazırlanması, işlenmesi gibi faaliyetlerin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Uzman firmalar olmalarının yanı sıra ticari belgelerle çalışmalarına devam etmektedir.

Freight Forwarder Firmaları Ne İş Yapar?

Malların üretiden alıp ulusal ya da uluslararası pazara taşımak Freight forwarder firmaları sorumluluğundadır. Müşteriden nihai dağıtım noktasına taşıma amaçlarınında olduğu bilinmektedir. Gerek şirketlerin gerekse bireylerin gönderilerinin taşınması hususunda organizasyon işlemleriyle ilgilenmektedir. Bu aşamada ilgili sorumluluklar Freight forwarder firmalarına aittir. Hizmet sağlayıcılar olarak lojistik alanında üstün bir uzmanlıklarının olduğu bilinmektedir. Hava, kara, deniz gibi çeşitli taşıma yöntemlerini aktif bir şekilde kullandıkları söylenebilir. Sevkiyat işlemleri uluslararası mesafelerde tek bir taşıma türü ile gönderilmektedir. Birden fazla taşıma yönteminin aynı gönderi için geçerli olması da mümkündür.

Freight forwarder nakliye işlemleri, gümrük formaliteleri, vergiler, tarifeler gibi birçok detay barındırır. Bundan ötürü uzmanlık en önemli kriterlerden birisidir. Gerek yerel gerekse uluslararası nakliye operasyonlarında sorunla karşılaşmamak adına dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Daha güvenli ve daha hızlı bir nakliye sürecinin gerçekleşmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Freight forwarder ne iş yapar denildiği zaman bu gibi örnekler verilmesi de mümkündür.

Freight forwarder şirketleri sadece taşıyıcı ve yük sahipleri arasındaki bağlantıyı sağlamakla kalmaz. Bunlara ek olarak birçok sorumluluğu bulunmaktadır. Bunlardan birisi gönderi takibidir. Freight forwarder firmaları, kargo çıkış noktasından varış noktasına kadar takibe devam etmektedir. Özellikle kargonun hareketliliğinde şeffaflığı sağlayabilmek için etkin bir yöntem olduğu görülmektedir. Müşteriler açısından güvenilirliğin sağlanmasında da önemli bir etkisi vardır. Öne çıkan işlemlerden biri depolama hizmetleridir. Ürünlerin gönderilmesi ve teslim edilmesi sırasında depolama hizmeti de verilmektedir. Freight forwarder şirketleri sizin için uygun bir depo sunarlar. Bununla beraber yükleme ve boşaltma işlemleri çok daha kusursuz bir biçimde devam eder. Freight forwarder firmalarının önemli adımlarından birisi, taşıyıcı firmalara sizin adınıza pazarlık yapmasıdır. Farklı taşıma türleri için, farklı firmalardan fiyat alır. Bu sayede sizin için en uygun olan taşıma planını oluşturur.

Freight Forwarder Türleri Nelerdir?

Deniz, hava ve kara gibi taşımacılık alanlarında faaliyet gösteren Freight forwarder, taşımacılığın olabildiğince etkin hale gelmesini sağlar. Organizasyon işlemlerine özel bir ilgiyle yaklaşır. Bununla beraber Freight forwarder türlerinin bulunması söz konusudur. Çünkü her Freight forwarder firmasının uzman olduğu alan değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse deniz taşımacılığı alanında hizmet veren Freight forwarder firmaları, deniz yolu kullanılarak yapılan nakliye işlemlerini organize etmektedir. Sizin için en uygun olan nakliye şirketini seçip evrakları düzenlemektedir. Deniz taşımacılığında liman kasabaları için konteyner rezervasyonlarını yapmaktadır. Ürünlerin aktarım işlemleri için kara taşımacılığı planlamalarını tamamlamaktadır.

Freight forwarder türleri içerisinde hava taşımacılığı da bulunur. Havayolları ile müşteri arasındaki aracılığı üstlenmektedir. Malların sigortalanması, gümrük belgelerinin hazırlanması gibi görevleri üstlenmektedir. Seçenekler içerisinde karayolu taşımacılığı Freight forwarder hizmetleri de yer alır. Bu sayede kamyon sürücüsü idari işlerle uğraşmak zorunda kalmaz. Gümrük belgeleri ve nakliye işlemleri uzman bilgisiyle tamamlanmış olur. Böylece nakliye süreçleri yasalara ve usullere uygun olacak şekilde hazırlanır.

Freight Forwarder Görevleri Nelerdir?

Nakliye şirketlerinin görev tanımı sanılandan çok daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Çünkü Freight forwarder firmalarının hizmet türüne göre değişkenlik gösteren görevleri vardır. Malların taşınmasından varış noktasından teslim alınmasına kadar birçok süreç karşınıza çıkmaktadır. Bundan ötürü hangi taşımacılık türünün kullanılacağı ya da hangi evrak işlerinin yapılacağı sürecin değişmesine yol açmaktadır. Genel olarak Freight forwarder görevleri için bir tanımlamak yapılacak olursa da taşınması gerekli olan mallara en uygun taşıyıcıyı bulmaktadır. Sizin yerinize tüm işleyişi nakliye tamamlanana kadar takip etmektedir. Ek olarak yeni dönemde görev tanımlarının artmaya devam ettiğini söylemek de mümkündür.