Navlun Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Deniz yolu taşımacılığı sırasında sıklıkla kullanılan navlun terimi, taşımacılık alanında gelişim göstermektedir. Bunun üzerine pek çok yerde yaygın bir şekilde kullandığı da bilinmektedir. Eski dönemlerde sadece denizyolu taşımacılığında kullanılan navlun terimi şimdilerde karayolu, demiryolu ve havayolu gibi taşımacılık alanlarının önemli parçalarından biridir. Anlam olarak “denizyolu ile taşınan yüklerin taşıyıcı firmaya ödediği hizmet bedeli” olarak geçmektedir. Pek çok kişinin merak ettiği konu başlıklarından biriyse navlun hesabı nasıl yapılır sorusunun cevabıdır.

Navlun hesaplama işlemlerinde öncelikli olarak taşıma türünün nasıl olduğu tespit edilmelidir. Yani karayolu taşımacılığıyla denizyolu taşımacılığında farklı hesaplamalar yapılabilir. Denizyolu navlun hesaplama işlemlerinde, taşıma şekline göre farklı navlun bedellerinin var olacağı da bilinmektedir. Taşıma sırasında da yüke en uygun olan taşıma modeli kullanılmaktadır.

Navlun fiyatı hesaplama işlemlerinde var olan yükün brüt ağırlığı alınmalıdır. Brüt ağırlıkla hacimsel ağırlık karşılaştırılmaktadır. Bu sırada hacimsel ağırlığın bulunması için paletlerin toplam hacminin hesaplanması gerekmektedir. Elde edilen toplam hacim miktarı, hacimsel ağırlık sabiti ile çarpılmalıdır. Yani toplam hacim miktarı 333 kgs/cbm ile çarpılmaktadır. Bu sayede elde edilen sonuç, yüklemenin hacimsel ağırlığının ne olduğunu tespit etmektedir. Sonuç içerisinde hangisi daha fazla çıkıyorsa o navlun ücreti hesaplama işlemi sırasında ağırlık birimi olarak ele alınmaktadır. Bu işlemlerin sonrasında da spot fiyatlara göre navlun bedeli çıkarılmaktadır.

Shipeedy web sitesinde hemen yukarıda yer alan alandan kalkış ve varış rotanızı seçerek hızlı bir şekilde navlun hesaplaması yapabilirsiniz. 

Navlun Bedelini Kim Öder?

Dış ticaretle ilgili çalışmalar yapanların aşina olduğu navlun terimi, tüm yurt dışı taşıma hizmetlerinde kullanılmaktadır. Navlun bedeline bir fatura kesilmektedir. Bu faturadan dolayı ortaya çıkan verginin ödemesinin kim tarafından yapılacağı da önceden belirlenmektedir. Bu bilgi navlun anlaşması içerisinde de yer almaktadır. Navlunun fatura bedeli, peşin olarak ödenebileceği gibi varış limanında da ödenebilmektedir. Gemi navlun hesaplama bilgileri düzenlenmiş sözleşme içerisinde de yer almaktadır. Bu sözleşmeye konşimento denilmektedir.

Fatura hesaplama işlemleri için navlun hesaplama örnekleri vermek de mümkündür. Öncelikli olarak sevk edilecek olan mallar, gümrük noktasından varış noktasına kadar güvenli bir şekilde teslim edilmektedir. Asıl amaçlanan durum tam olarak budur. Güvenli bir şekilde teslim edilecek olan navlun bedeli için pek çok masraf, maliyet kalemi de hesaplanmaktadır. Navlun hesaplama formülü kullanılarak sonuca çok daha kolay bir şekilde ulaşılabilmesi mümkündür.

Deniz taşımacılığıyla malın taşınması ücreti olarak bilinen navlun, satıcı tarafından ödenmelidir. Aynı zamanda ihracatçı olarak da isimlendirilebilmektedir. Navlun bedelinin alıcı tarafından ödendiği durumlar, malların, satıcının işletmesinden satın alınmasıyla başlamaktadır. Yani malın taşınması için bir taşıma acentesi anlaşıldığı zaman navlun bedeli alıcı tarafınca ödenmektedir.

Navlun Neleri Kapsar?

Parsiyel navlun hesaplama gibi noktalarda farklı değişkenlerin karşınıza çıkabilmesi söz konusudur. Bu noktada navlun bedeli, bu değişkenlerin bir araya gelmesiyle beraber hesaplanmaktadır. Genel olaraksa taşıma bedeli olarak isimlendirilmesi mümkündür. Navlun bedelinin kapsadığı noktalar içerisinde bazı temel faktörlerin bulunduğu da bilinmektedir. Bunlar içerisinde piyasada yer alan arz ve talep dengesi öne çıkmaktadır. Aynı zamanda taşıma süresi önemli konu başlıkları içerisindedir.

Taşınacak olan malların çıkış ve varış noktası arasındaki uzaklık da ilgili konular arasındadır. Bu mesafe baz alınarak gerekli hesaplamalar yapılmaktadır. Taşınacak olan malların ne sıkılıkla taşındığı yine navlun bedeli hesaplaması konusunda ön planda olan noktalardan biridir. Malları taşıyan tarafın varış noktasından yüklü mü boş mu döneceği de navlun bedelinin hesaplanmasında önemli bir rol almaktadır. Bu yüzden de online navlun hesaplama işlemleri ile net bir sonuca ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir.

Örneklendirmek gerekirse sebze ve meyve taşımacılığı sırasında hasat dönemleri yoğun geçer. Bu süreç içerisinde talepler artar, iş alternatifleri fazla olur. Bu yüzden de navlun bedeli yani taşımanın ücreti artış göstermektedir. Genel olarak bakıldığı zaman bazı navlun rotalarının daha çok tercih edildiği bilinmektedir. Yine bu da navlun bedelinin yükselmesine neden olan kısımlardandır. Bundan ötürü navlun bedeli hesaplanırken taşınacak yükün miktarından söz edilmesi önemlidir. Yükü taşıyacak olan kişinin yine mal alarak dönüş yapacağı biliniyorsa o zaman navlun bedeli düşmektedir. Çünkü dönüş bol şekilde olursa dönüş masrafı da navlun bedeli içerisine eklenmektedir.

Navlunun oluşumunda rol alan bazı maliyet unsurları bulunmaktadır. Bunlar içerisinde seyir maliyetleri içerisinde bulunan geminin eskime payı yani amortisman, geminin bakım ve onların giderleri, yakıt giderleri yer almaktadır. Liman maliyetleriyle ilgili bazı giderler de bulunmaktadır. Bunlar liman harçları şeklinde örneklendirilebilmektedir. Navlunun oluşumunda öne çıkan unsurlar içerisinde liman ve depolama maliyetleri de bulunmaktadır. Gemi rıhtıma girdikten sonra mal tamamen yüklenene kadar geçen sürede oluşan maliyetler de navlun kapsamındadır.

Navlun Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Gemi taşımacılığında önemli bir rol oynayan navlun ödemesi iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan birisi peşin navlun ödemesidir. Diğeriyse havale navlun ödemesi olarak isimlendirilmektedir. Peşin navlun ödemesini, taşıtıcı olan taraf, ihracat tarihi içerisinde taşıyıcı şirkete yapmaktadır. Havale navlun ödemesiyse ihracat başladıktan ve gemi yola çıktıktan sonra yapılmaktadır. Havale navlun ödemesi sırasında, taşıma şirketinin bazı hakları bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse de navlun tamamen ödenmediği sürece malın ithalatçıya teslim edilememesi taşıyıcının hakları arasındadır. Konşimentonun altında navlunun nerede ve kim tarafından ödeneceğine yer verilmektedir. Ödemenin yapılmasının ardından konşimento içerisinde bir ödeme bilgisi yoksa fatura da içerisine eklenmelidir. Navlun faturasının da yükleme bilgileri gibi ithalatçıya verilmesi gerekmektedir.