Yurt Dışına E-Ticaret Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

E-ticaret son dönemlerde oldukça büyük bir önem kazandı. Bu alana gösterilen ilgi de hızla artmaya devam ediyor. Hemen herkes gıda ihtiyaçlarından kıyafet alışverişine kadar birçok alanda interneti tercih ediyor. Alıcı tarafın bu denli ilgisini çeken e-ticaret, satıcılar tarafından da yoğun bir talep alıyor. Çünkü artık yalnızca büyük ölçekli firmalar değil, küçük ve orta ölçekli firmalar da geniş kitlelere hitap edebiliyor. Hatta firmaların yurtdışına satış yapmaları dahi mümkün hale geliyor. Bu aşamada da birçok firma, yurtdışına e ticaret nasıl yapılır şeklinde sorular soruyor.

Yurtdışına ürün satmak, iç pazarda faaliyet göstermekten daha meşakkatlidir. Bu durum e-ticaret alanında bile aynı şekildedir. Çünkü ticaretle ilgilenenler, temel parçası oldukları müşteri kitlelerini daha iyi tanımaktadır. Bundan ötürü müşterileri için neyin daha çekici olacağını bilirler. Pazarlama teknikleri üzerinde bilgileri vardır. Alıcıyı neyin harekete geçireceğine hakim olurlar. Ancak yurtdışına e ticaret yapmak daha farklı zorlukları beraberine getirmektedir. Satıcının kendi alıştığı kitlesine göre değil globale göre faaliyet göstermesi zorunlu hale gelmektedir. Bu aşamada e ticaret yurtdışı satış işlemleri için nereden başlayacağınızı bilmiyor da olabilirsiniz.

Türkiye’den yurtdışına ürün satmak için öncelikli olarak kendinize bir yol haritası çizmelisiniz. Sert bir rekabet ortamına gireceğiniz için doğru kararlar verdiğinizden emin olmalısınız. Özellikle pazarlama stratejileri, fiyatlandırma politikası konusunda daha bilinçli hareket etmelisiniz. Bunlara ek olarak hedef kitle ile olan kültürel farklılıklar, dil farklılıkları gibi detayları dikkate alarak ilerlemelisiniz. Böylece e-ticaret faaliyetleri sizin için komplike bir durum olmaktan çıkacaktır. Yurtdışına satılan ürünler için isabetli kararlar verip gelirinizi büyük oranla arttırabilirsiniz.

Yurt Dışı Satışta Pazar Yerlerini Belirlemek

E ticaret yurtdışı satış faaliyetleri için dikkat edilmesi gerekenlerden birisi Pazar yeri belirlemektir. Çünkü yurtdışı satışı yapmak için ürünlerinizi çeşitli platformlarda satışa sunmanız yetersizdir. Hatta ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun, istediğiniz başarıyı elde etmeniz oldukça zordur. Bundan ötürü sizleri yurtdışındaki müşterilerinize ulaştıracak Pazar yerleri belirlemeniz gerekmektedir. Bu amaçla ne gibi faaliyetler yürüteceğinize karar vermeniz önem arz etmektedir. Hatta ürünlerinizin özelliklerine, nasıl çalıştıklarına da bakmanızda fayda vardır.

Yurtdışı satış işlemleri sırasında tedarikçilere satış yapmak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda online veyahut offline fuarlara katılım sağlayabilirsiniz. Sunduğunuz ürünlerin toptan bir şekilde satın alınması ile perakendeci müşterilere ulaşmış olursunuz. Böylece ürünlerinizi yurtdışına çok daha hızlı bir şekilde satmış olursunuz. İnternet üzerinden satış yapmak istediğiniz zaman satış yapacağınız ülkenin satış kanallarına odaklı bir araştırma yapmalısınız. Müşteriyi bulabilmek açısından tüm bu araştırmalar sizin faydanıza olacaktır. Ürünlerinizi hangi pazara çıkarabileceğinizi, hangi ölçüde rağbet göreceğini kolaylıkla bulabilirsiniz. Hedeflerinize ulaşabilmeniz açısından da tüm bunların önemli olduğunu unutmamalısınız. Yurtdışına satış yapmak istediğinizde pazar yeri belirlemek için hedef kitlenize odaklanmalısınız. Yapacağınız çalışmalarla sizin sektörünüze uygun olan alanı kolaylıkla bulabilirsiniz.


amerika e ticaret.jpg


Yurt Dışı Lojistik Hizmeti

E-ticaret faaliyetlerinde lojistik hizmeti öne çıkan seçeneklerden birisidir. Firmalar, yurtdışı lojistik hizmetlerinde uzman şirketlerden destek almaya önem vermektedir. Özellikle yüksek potansiyel sahibi olan firmalar, lojistik faaliyetlerinin ne denli önemli olduğunun bilincindedir. Çünkü e-ticaret sektörünün büyümesi, lojistik sektörüyle de bağlantı içerisindedir. Taşıma ve nakliye işlemlerinin sorunsuz şekilde devam edebilmesi, firmaların daha etkin bir şekilde hizmet vermesini kolaylaştırmaktadır. Ürünlerin güvenilir ve zamanında teslim edilmesinde de etkisinin olduğu bilinmektedir.

Yurtdışı lojistik hizmeti süreci hakkında bilgi vermek gerekirse de öncelikli olarak taşıma aşaması tamamlanmaktadır. E-ticaret şirketlerince satın alınan ürünler depolarda istiflenmektedir. Sonrasında depolara getirilen ürünler kontrol ve düzene sokulmaktadır. Üçüncü aşamada stok yapılmaktadır. İstiflenen ürünlerin toplam rakamlarının bilindiği görülmektedir. Depolama kısmında ürünlerin satılacağı zamana kadar bekletildiği bilinir. Sonrasında satın alınan ürün depodan çıkarılıp gönderi için hazırlanmaktadır. Güvenli bir şekilde gönderinin sağlanması için de paketleme yapılmaktadır. Bu da e ticaret faaliyetlerinde müşteri memnuniyetinin öne çıkmasını sağlamaktadır.

Türkiye'den Yurt Dışına E-Ticaret

İnternetten yurtdışına ürün satmak başta oldukça zor görünür. Yerine getirilmesi gereken formaliteler süreci zorlaştırıyor sanılmaktadır. Ancak detaya girildiği zaman bir hayli basit olduğu anlaşılmaktadır. Şimdilerde yurt dışına ikinci el ürün satmak ile ilgili işlemler bile oldukça yoğun şekilde devam ettirilmektedir. Özellikle e-ticaret faaliyetleri istenilen seviyeye çıkarıldığında istenilen başarının kazanımı kaçınılmazdır. Şu anda ülkeler arasında kur farkının olması, Türkiye’den yurt dışına satış yapmanın büyük bir kazanç getirdiği de unutulmamalıdır. Kaliteli ve başka ülkelerde bulunması güç olan ürünlerle yüksek gelirler elde edilmektedir.

Türkiye’den yurt dışına e-ticaret faaliyetleri kapsamında vergi uygulamaları da bir hayli merak edilmektedir. Bilindiği üzere yurt dışına ürün satmak vergi kapsamındadır. Ancak resmi kurumlar ihracatı teşvik etmek amacıyla birçok teşvik imkânı sunmaktadır. Bu konuda en doğru bilgi ise uzmanlaşmış kurumlarca sunulmaktadır. Yurtdışına ürün satmak için kullanılan sanal pazaryerleri ile birçok avantajdan yararlanmanız da kaçınılmazdır. Uluslararası sanal Pazar yerleri ile zorlanmadan kazanç elde etmeye devam etmeniz mümkündür. Bunlara örnek olarak da birçok güncel şirketin gösterildiği bilinmektedir. Yerel firmalar özellikle eBay, Amazon, Etsy gibi dünya çapındaki sanal pazaryerleri ile daha büyük kitlelere hitap etmektedir. Bu seçenekler sahip oldukları kitle, canlılık sayesinde yurtdışına ürün satışı için oldukça elverişli sanal platformlar olarak tanınmaktadır. Sizlerin de gerekli detaylara hâkim olup, dezavantajları bertaraf ederek hedeflerinize ulaşmanız mümkündür.

Dilerseniz yurt dışı ticaret süreçlerinizle ilgili kargolama bilgisi almak için Shipeedy profesyonelleri ile iletişime geçebilirsiniz.