Amazon'da Satış Nasıl Yapılır?

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Amazon, pek çok ürünün satışının yapıldığı bir platformdur. Amazon satışı nasıl yapılır sorusuna cevap olaraksa öncelikli olarak satıcı hesabını açmanız önerilmektedir. Amazon satış yapmak isteyen kişi veyahut işletmeler, satıcı hesabını açarak ilerlemelidir. Bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından gerekli belgeleri tamamlamanız beklenir.

Tüm bunların tamamlanmasının ardından da satış işlemlerine başlayabilirsiniz. Dilerseniz stoklu dilerseniz de stoksuz satış işlemlerini başlatabilirsiniz. İşletmelerin tercih ettiği bu yöntemler için de bazı kurallar uygulanmaktadır. Amazon satış hizmetleri sırasında sizlere sunulan kurallara uymanız gerekmektedir. Satılan ürünlerde üçüncü parti işletmelere ait olan faturaların bulunmaması istenir. Ayrıca tüketicilerin taleplerinin karşılanması, iadelerin yerine getirilmesi beklenmektedir.

Söz konusu kurallara uyum sağlayan işletmeler, Amazon da satış yapmak için uygun hale gelirler. Özellikle Amazon satış işlemleri sırasında Pazar araştırmasının yapılması da yer almaktadır. Satışı yapılacak ürünler belirlenmektedir. Bu işlemlerle beraber ürünü uygun fiyata satan bir üretici veyahut şirket araştırmaları yapılmalıdır. Amazondan satış yaparken satışı yapılacak ürünlerin uygun fiyatlarla tedarikçiden alınması gerekir. Sonrasında ürün satın alınan kişiye gönderilmektedir. Amazon üzerinden satış yapmak için de ülkelere, bölgelere göre farklı süreçlerin ilerlediğini de düşünebilirsiniz. Bu yüzden hedef noktaya uygun adımlarla ilerlenmesi önemlidir.

Amazon Satıcı Hesabı Oluşturma

Amazon satış hesabı nasıl açılır sorusu, satıcılar tarafından sorulmaktadır. Bu aşamada dünyanın her yerinde hizmet veren Amazon satış işlemleri, pek çok avantaj da sunmaktadır. Kendinize yeni bir satış kanalı açmak istediğiniz zaman bazı kriterlereyse dikkat etmenizde fayda vardır. Satış işlemleri için gerekli olanlardan biri, bir şirkete sahip olmanızdır. Şahıs şirketi kurarak da Amazon satış hesabı açma işlemlerini başlatabilirsiniz.

Hesabınızı oluştururken satış stratejinizin belirli olması gerekmektedir. Yetkili bayi sahibiyseniz o zaman en popüler ürünleri kullanarak Amazon Türkiye’de satış yapabilirsiniz. Kendinize ait bir markanız varsa o zaman kendi ürünlerinizi de satabilirsiniz. Özel bir etiketle satacağınız ürünler için en uygun stratejiyi belirlemeniz de faydalı olacaktır. Bu sayede daha hızlı ve etkili bir satış sürecine girebilirsiniz.

Amazon yurtdışı satış platformu üzerinden satış yapabilmek için bir hesap açmanız gerekmektedir. Kullanacağınız Seller Central platformunda, Amazon’da kayıtlı e-posta hesabınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz farklı bir e-posta hesabınızı kullanmanız da mümkündür. Hesabın açılması için de sizlerden işletme e-posta adresi, geçerli kimlik bilgileri, kimlik ve adres doğrulmasında kullanılmak için adres kanıtı istenmektedir. Ek olarak telefon numarası ve ödemenin yapılacağı kredi kartı bilgileri talep edilmektedir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından hesabınızı düzenleyebilirsiniz. Satılacak ürünlerin yüklenmesi, listelenmesi ve satış işlemleri birbirini takip edebilmektedir.

Amazon Gönderim Seçenekleri

Amazon kargo gönderimleri güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler en uygun kargo şirketiyle beraber basit bir şekilde devam edebilmektedir. Kargoların teslimat işlemleri içerisinde standart teslimat öne çıkan seçeneklerden biridir. Standart ücret ve gün oranlarına bağlı olarak kargoların gönderimi sağlanmaktadır. Yurtdışı ve yurtiçi olarak farklı gönderim seçeneklerinin uygulandığını söylemek de mümkündür. Gerek kargoların gönderilme şekli gerekse kargoların teslimat süreçleri etki eden noktalardandır.

Amazon gönderim seçeneklerinde ekspres teslimat hizmeti de verilmektedir. Bu da kargoların daha hızlı şekilde teslim edilmesi anlamına gelir. İstanbul gibi şehirler için bir iş günü içerisinde kargoların gönderimi sağlanmaktadır. Kargoların aynı gün içerisinde teslim edilmesi gibi fırsatlar da sunulmaktadır.

Amazon’a gönderim sağlanması için de hızlı gönderim seçeneklerinden faydalanmak mümkündür. Türkiye’den amazona gönderim hizmetleri, doğru şirketle beraber güvenli, başarılı şekilde sağlanmaktadır. Amazon kargo hizmeti, Ürünlerin Türkiye’den alınarak Amazon depolarında, müşterinize teslimat yapılmasını sağlar. Bu sayede teslimat işlemleri çok daha kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Amazon gönderim adımlarıyla beraber dünyanın birçok noktasına kargo gönderimi mümkündür.

Amazon'da Mağaza Açma Fiyatları       

Amazon üzerinden satış yapmak yani Amazon mağazası açmak için belirli bir ödeme yapmanız gerekmektedir. Abonelik ücreti ödemesini yaparak Amazon mağazası açabilirsiniz. Amazon mağazası açma fiyatları da yıllık olarak değişiklik göstermektedir. Ödemeler, aylık abonelik olacak şekilde ücretlendirilmektedir. Yani yalnızca Amazon mağazası açmak için ödeme yapmazsınız. Aynı zamanda mağazanızın faaliyette olduğu her ay için de abonelik ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bu kısımda Amazon sıklıkla kampanya düzenlemektedir. Mağaza açanlardan belirli süreler boyunca abonelik ücreti almamaktadır.

İlgili ödemelerin yapılmasının ardından uzun bir süre beklemeniz de gerekmez. Satıcı hesabınızı oluşturduktan sonra kısa süre içerisinde hesabınız onaylanmaktadır. Bundan ötürü belgeleri eksiksiz şekilde iletmeniz, ödemelerinizi yapmanız, satış işlemlerinizin devamlılığı açısından önem arz etmektedir. Ek olarak Amazon satış komisyonu da temin edilmektedir.

Amazon'da Satış Yapmak İçin Belgeler

Amazon satış paneli içerisinde süreçlerin titizlikle yürütülmesi faydalıdır. Bundan ötürü Amazon bünyesinde bazı kurallarla karşı karşıya gelmeniz söz konusudur. Bu kısımda ürünlerin sorunsuz bir şekilde satılması amaçlanmaktadır. Mağaza açma ve satıcı hesabı oluşturma kısmında da sizden detaylı bilgiler talep edilmektedir. Bunlara ek olarak belgelerin sisteme yüklenmesi önemlidir. Sizden istenilecek olan belgeleri şu şekilde sıralamak da mümkündür:

·        İşletmenize ait olan bir e-posta adresi girmelisiniz. Böylece kayıt işlemlerinde ve kayıt sonrasında daha doğru bir iletişim kurmuş olursunuz.

·        İletişim için gerekli olacak olanlardan biri telefon numarasıdır.

·        İrtibat kurulacak birincil kişiye ait kimlik bilgileri istenmektedir. Bu kişi hesap sahibinin kendisi veyahut şirket adına yapılan satışlardan sorumlu olan kişinin bilgileri olmalıdır.

·        Şirketinize ait bilgiler girilmelidir.

·        Ödemenin yapılacağı kredi kartı eklenmelidir. Banka bilgileri girilerek de mağazan yapılacak olan kazanç alınabilmektedir.

Amazon'da Hangi Ülkelere Satış Yapılabilir?

Amazon’da bireysel satış yapmak istediğiniz zaman Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere pek çok ülkede faaliyet göstermek mümkündür. Birleşik Krallık, Meksika, İspanya, Fransa, Almanya, Japonya, Çin, Türkiye ve Birleşil Arap Emirlikleri gibi birçok Pazar yeri bulunmaktadır. Elbette söz konusu Pazar yerleri ülkelere özgü olacak şekilde kurulmaktadır. Genel bir yorum yapmak gerekirse de Amazon bünyesinde toplamda yirmi iki ülkede faaliyet gösterildiği bilinmektedir.

Amazon'da Ürün Listeleme Nasıl Yapılır?

Amazon satış paneli üzerinde ürünleri satabilmek için liste kaydı oluşturulması gerekmektedir. Listelemenin başarılı bir şekilde tamamlanmasıyla beraber satışlarınızı daha iyi şekilde devam ettirebilirsiniz. Amazon bünyesinde ürün listeleme yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden biriyse kurallara uymaktır. Amazon’da bazı düzenleyici kurallar vardır. Bu kurallara uyarak hassas bir satış süreci gerçekleştirilmektedir.

Amazon ürün listelemesi sırasında ürün başlıklarına karşı daha dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir. Ürünlerin başlıkları önemli bir role sahiptir. Amazon algoritmasında ürün değerlendirmesinde başlıklar öne çıkmaktadır. Satışlar büyük oranla mobil cihazlardan yapıldığından, mobil cihazlara uygun bir görünüm elde edilmelidir. Bundan ötürü madde işaretlerine odaklanılmalıdır. Kullanılacak olan görsellerin de kalitesinin öne çıkarılması bir hayli önemlidir. E-ticaret faaliyetlerinde, müşterilerin güvenini kazanmak ve ilgisini çekmek için yüksek kalite görseller önemli bir rol oynamaktadır.

Amazon Satış Modelleri

Günden güne büyümeye devam eden Amazon satış modelleri konusunda da çeşitliliğe sahiptir. Devasa bir müşteri kitlesinin olması, başarılı bir hizmeti zorunluluk haline getirmektedir. Diğer yandan Amazon mağaza sayısı da bir milyonun üzerine çıkmıştır. Bu da her gün binlerce satıcının hesap oluşturduğu anlamına gelmektedir. Amazon üzerinde kullanılabilecek olan yedi temel iş modelinin olduğunu söylemek de mümkündür. Söz konusu Amazon satış yöntemleri ise;

·        Amazon Dropshipping,

·        Retail Arbitrage,

·        Amazon’dan Tişört Satışı,

·        Amazon FBA.

·        Kitap Satışı,

·        Amazon FBM,

·        Amazon Affiliate olarak sıralanmaktadır.